Barabás Anna emlékére

Puruczky Józsefné

Barabás Anna emlékére

Talán magyarázatra szorul, miért kerül Barabás Anna a bogárzói iskolatörténetbe. A sűrűtanyai tanítónő 1928-ban néhány hónapig helyettesített a bogárzói iskolában. Az ő keze alatt nem maradt megfelelő tudás nélkül egyetlen diák sem. Édesanyjával és két kisfiúval érkezett Sűrűtanyára Budapestről."Elhunyt fivérem gyermekeit nevelem." Ezt többször hallották tőle a tanyai szülők. Néhányuk fejében megfordult, hogy a gyerekek édesanyja maga a tanítónő. Édesanyja meghalt, a fiúk visszakerültek a fővárosba. Annuska néni tanította Bogárzóban a nagynénémet, majd úgy hozta a sors, hogy holtáig Molnár nagymamánál lakott élettársával, Mészáros Mihály volt csókási tanítóval Makón, a Kálvária utca 30. szám alatt.

Innen jártam gimnáziumba, mert akkor még nem volt rendszeres bogárzói buszjárat. Így Annuska nénivel naponta találkoztam a hosszú folyosón vagy a virágoskertben. Kérdezgetett a tanulmányaimról, mesélt a tanyai iskoláról, a bogárzói helyettesítésről, a családokról és elhunyt fivére gyermekeiről. A fiúkkal kapcsolatos történetek különösen érdekeltek engem, mert Anna néni minden év őszén egy napig hosszú fekete ruhát viselt, így emlékezett elhunyt fivére halott fiára. Akkor nem tudtam pontosan, mi volt a korai halál oka, bár a családnak volt erre ötlete, de ők sem beszéltek erről nyíltan. Az emlékezés napjaiban minden évben megjelent Budapestről a kisebbik fiú is a feleségével. Annuska néni a hetvenes évek elején meghalt, a vele kapcsolatos emlékeim is elhalványultak. A rendszerváltás idején a kezembe került egy könyv a 301-es parcella halottjairól. Rögtön a Barabás Tibor névre kerestem, meg is találtam, s nagyon sajnálom, hogy Annuska néni ezt nem érte meg. A kilencvenes évek közepén a férjemmel Anna néni helyett vittünk virágot a sírra.

Barabás Tibor (1917) szállítómunkás az 1956-os forradalom idején a Thököly úti csoport egyik alegysége élén kapcsolódott be a fegyveres harcokba. Részt vett a Köztársaság téri pártház ostromában, majd a Belügyminisztérium Május 1. úti épületének megszállásában. November 4. és 7. között harcolt a szovjet csapatok ellen. Szervezkedésért halálra ítélték. 1959. október 28-án kivégezték. Élt 42 évet. A korabeli büntető eljárás során vele szemben kiszabott ítélet a 2000. évi CXXX. semmisségi törvény hatálya alá tartozik. /Forrás: Internet/

A neten az is megtalálható, hogy a férfit akasztással végezték ki, anyjának neve Barabás Anna.

Úgy érzem, Barabás Anna tanyai pedagógiai tevékenysége, nehéz élete megérdemli, hogy neve ne vesszen a feledés homályába, azért sem, mert fiai utód nélkül haltak meg.

Az alábbi képen sűrűtanyai tanítványaival látható, akiknek szintén erős a bogárzói kötődésük, hiszen legtöbbjüket Bogárzóban keresztelték, itt voltak elsőáldozók és bérmálkozók, néhányan még ma is járnak a bogárzói búcsúba.

Felső sor: ?, Balázs István, Tamás Mihály, Szabó Lajos, Joó János

2.sor: Galamb Sándor, ?, ?, Markovics Erzsébet, Tézsla Imre, Börcsök Piroska, Matuszka Erzsébet, Galamb Piroska

3.sor: Szabó Ferenc, Markovics Julianna, Tamás Etelka, Medve Erzsébet, Barabás Anna tanítónő, Csávás Etelka, Vigh Julianna, Vigh Anna, ?

4.sor: Kardos Péter, Szabó Anna, B.Szűcs Etelka, B.Szűcs Mária, Matuszka István

/A fényképet Varga Andrásné Szabó Annától kaptuk./